Akupunktura to technika wywodząca się ze starożytnych Chin, gdzie jest praktykowana od tysięcy lat. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i dosłownie oznacza „wkłuwanie igieł” – łac. „acus” – igła i „punctura” – (u)kłucie. Polega na wkłuwaniu bardzo cienkich, sterylnych igieł przez skórę pacjenta w specyficznych miejscach na ciele, zwanych punktami akupunkturowymi.
Nakłuwanie igłami wyrównuje przepływ energii w ciele – według Chińczyków, w ciele człowieka krąży energia witalna Qi. Płynie ona kanałami energetycznymi tak zwanymi meridianami oraz naczyniami krwionośnymi i dociera do wszystkich narządów i komórek. Ten przepływ może zostać zablokowany wskutek urazu mechanicznego, infekcji czy też stresu. Narządy „zasilane” przez zablokowany meridian ulegają wtedy osłabieniu i zaczyna się choroba. Stosując akupunkturę, koryguje się niewłaściwy – zbyt mały lub zbyt silny, przepływ Qi w kanałach energetycznych i przywraca równowagę w organizmie.
Akupunktura może być z powodzeniem stosowana u osób zdrowych w celu zwiększenia produktywności i wydolności fizycznej, jako profilaktyka infekcji oraz chorób alergicznych.
Pozwala na zapobieganie chorobom już w fazie pierwszych objawów naruszenia funkcji różnych narządów w celu przywrócenia ich prawidłowego działania. Akupunktura daje możliwość nie tylko zapobiegania, ale również leczenia rozlicznych schorzeń. Jest szeroko stosowana w poradniach leczenia bólu.
Akupunktura jest wskazana w leczeniu między innymi:
- rwy kulszowej,
- zespołu bolesnego barku,
- refluksu żołądkowo-przełykowego,
- przewlekłych zespołów bólowych,
- migreny, bóle głowy,
- nadciśnienia tętniczego,
- zaburzeń mikrokrążenia,
- w zespole chronicznego zmęczenia,
- w leczeniu zaburzeń spowodowanych długotrwałym stresem,
- ułatwia pozbycie się nałogu palenia – nakłuwanie łagodzi objawy odstawienia papierosów.
W przypadku stosowania akupunktury istotne jest rozróżnienie przy jakich schorzeniach akupunkturę można stosować jako podstawową metodę leczenia, a w jakich należy łączyć ją z innymi metodami akademickiej medycyny współczesnej.