Ultrasonografia oddaje nieocenione usługi w zakresie podstawowych badań diagnostycznych jamy brzusznej. Jest podstawowym, łatwo dostępnym, najtańszym i całkowicie bezbolesnym badaniem w diagnostyce. W każdym wieku mogą zdarzyć się niewyjaśnione pobolewania brzucha, wzdęcia, biegunki – czasem na przemian z zaparciami, wymioty, nudności, objawy kolki nerkowej lub wątrobowej.
U niektórych pacjentów nagła utrata wagi ciała, ogólne osłabienie lub anemia powodują niepokój i konieczność wizyty u lekarza. Badanie USG służy przede wszystkim do badania takich narządów jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki nadnercza.
Na podstawie obrazu USG lekarz dokonuje oceny wewnętrznych narządów jamy brzusznej: wielkość i echogeniczność wątroby, obecność i charakter ewentualnych zmian chorobowych, występowanie krwiaków podtorebkowych, rysunek żylny wątroby, drogi żółciowe wewnętrzne i przewód żółciowy wspólny.
Współczesna diagnostyka medyczna stosuje już coraz częściej w badaniach – specjalistyczne urządzenia. W ultrasonografii (USG) wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, co umożliwia obejrzenie wnętrza wielu narządów wewnętrznych naszego ciała. USG jamy brzusznej, stawów są najczęściej wykonywanym badaniem.
Z reguły tym badaniem oceniamy stan narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza i gruczołu krokowego, macicy i przydatków i wielu innych istotnych dla diagnozy organów wewnętrznych.
Badanie to wykonuje się przez powłoki skóry jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. W przypadku USG stawów, oceniamy stawy: barkowy, łokciowy, nadgarstek, biodrowy – zwłaszcza u niemowlaków, kolanowy z dołem podkolanowym, skokowy.
Badania USG wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie.